Michal Šponar, Supply Chain Director East Europe Manufacturing – rozhovor

Michal Šponar, Supply Chain Director East Europe Manufacturing – rozhovor

Přinášíme vám rozhovor s Michalem Šponarem, který je odpovědný za nákup a logistiku v Rychnově nad Kněžnou, Bulharsku a Rumunsku.

Michal působil v ASSA ABLOY Rychnov na pozici manažera logistiky a nákupu.  Povídali jsme si o jeho nové roli Supply Chain Directora pro East Europe Manufacturing, kdy byly jeho kompetence rozšířeny kromě odpovědnosti za nákup a logistiku v Rychnově nad Kněžnou také na region Bulharsko a Rumunsko. 

Co vlastně obnáší změna v tvé nové roli?

Jde zejména o koordinaci nákupních aktivit v rámci regionu EEM, tedy hledání vzájemných možností spolupráce za účelem získání lepších dodavatelských podmínek, sdílení zkušeností a úspěchů, ale také chyb, ze kterých se všichni učíme. 

Dále o metodické vedení lokálních týmů, nastavování společných rutin, strategie, reportingu a zavádění nových nákupních praktik a nástrojů. Naprostou prioritou je potom personální rozvoj celého týmu a osobní přístup, který je díky různým kulturám a zvykům často naprosto odlišný.

Co to znamená konkrétně z pohledu logistiky a nákupu?

Z pohledu logistiky jde o zajištění plynulého zásobení výroby a odpovědnost za výši skladových zásob. Z pohledu nákupu to je potom především naplňování základních nákupních ukazatelů, kterými jsou například plnění plánu úspor v oblasti přímého a nepřímého materiálu, typicky vše, co není v kusovníku výrobků, jako například obráběcí média, režijní materiál nebo služby. Dalšími kritérii jsou prodlužování splatnosti faktur, redukce počtu dodavatelů a jejich dodavatelské plnění. 

K úspěšnému naplnění těchto cílů je nezbytné zajistit smlouvy s dodavateli, které jasně definují a vymezují klíčové podmínky spolupráce, jako jsou cena, množství, dodací podmínky, splatnost a v posledních letech rovněž podmínka konsignace, která nám umožňuje vyšší dodávací flexibilitu a zároveň šetřit finanční prostředky vázané v zásobách.

Jaké konkrétní činnosti si pod tím můžeme představit?

Nejčastěji je to samozřejmě vyjednávání s dodavateli, kde se snažíme v rámci optimalizace dodavatelského řetězce nahrazovat zahraniční dodavatele lokálními. Jako příklad lze uvést platformu APERIO E100, kde jsme v roce 2018 z velké části nahradili německé dodavatele tuzemskými. Tam, kde nám to dává ekonomicky smysl, potom buď transferujeme interní výrobu k externím specialistům, například výrobu stavítek k dodavateli CODEC, nebo naopak přesouváme výrobu od dodavatelů zpět do FABriky, třeba lisované díly od rumunského dodavatele MUSA do ASSA ABLOY Romania. 

Na regionální úrovni se potom jedná o spolupráci s Category Managery, se kterými řešíme globální strategii nákupu po jednotlivých komoditách a konsolidujeme nákup (tzv. „bundlování“) za účelem získání lepších podmínek.

Můžeš uvést nějaký příklad?

Typickým příkladem je společná rezervace hutního materiálu (tzv. „booking“), kde se snažíme s hutěmi vyjednávat na úrovni divize EMEA. V posledních dvou letech potom aktivně spolupracujeme s Asia Sourcing Office („ASO tým“), který je součástí skupiny ASSA ABLOY a s jehož pomocí zajišťujeme nákup elektronických komponent z ASIE. Vzhledem k dynamice vývoje elektronických zařízení je toto oblast, na kterou se stále více zaměřujeme ve spolupráci s lokálním R&D oddělením. 

Naší snahou je mít takovou dodavatelskou základnu, která nám umožní nakupovat efektivně, kvalitně a dostávat od dodavatelů nejlepší možný servis tak, abychom byli spolehlivým a respektovaným „interním dodavatelem“ výroby. To je naše poslání a zároveň společný cíl.

Děkujeme za rozhovor.

 

Bundling – způsob kumulace komodit v rámci nabídky dodavatele, například kombinace dodávky softwaru a hardwaru pro IT firmy.

Michal Šponar, Supply Chain Director East Europe Manufacturing – rozhovor Michal Šponar, Supply Chain Director East Europe Manufacturing – rozhovor

Volné pozice

Připojte se do týmu ASSA ABLOY s přibližně 63 000 zaměstnanci

Všechny volné pozice
Stephanie Ordan

Stephanie Ordan

Executive VP and Head of Global Solutions

Spolupráce s ASSA ABLOY Rychnov byla skvělá, řekla bych „best in class“.

Tomáš Hynek

Tomáš Hynek

Regionální a provozní ředitel pro region EEM

Jsem ve firmě více než 30 let a jsem velmi rád za všechny příležitosti, které jsem tady dostal.

David Moser

David Moser

SVP, Head of DAS EMEIA

ASSA ABLOY je vysoce inovativní společnost a byla opakovaně zapsána v magazínu Forbes jako jedna ze sta celosvětově nejvíce inovativních společností.

Václav Kopecký

Václav Kopecký

Vedoucí výroby – povrchové úpravy, důchodce

Prací v ASSA ABLOY se mi splnil sen a spojila se práce se zálibou.

Petr Marek

Petr Marek

Konstruktér

Neznám rutinu.

Tomáš Krejčík

Tomáš Krejčík

Seřizovač

Důležitý je kolektiv lidí na pracovišti a na ten si nemůžu stěžovat.

Karin Hrunková

Karin Hrunková

Jednatelka společnosti, Finanční ředitel pro oblast střední Evropy

V Rychnově je skvělý tým, který ví, čeho chce dosáhnout.

Petr Kafka

Petr Kafka

Konstruktér

Práce mě naplňuje, největší odměnou je pro mě fungující produkt.

Madalina Mihaila

Madalina Mihaila

Plant Manager AA Romania

V AA jste vybízeni k tomu, abyste projevili iniciativu, vedení je otevřené novým nápadům a je připraveno poskytnout maximální podporu, pokud je váš návrh konstruktivní.

František Mandát

František Mandát

Technický ředitel pro region EEM

Panuje zde přátelská atmosféra, lidé jsou aktivní, snaží se podpořit jeden druhého v jakékoliv oblasti a pomáhat si v plnění úkolů.

Pavel Jirásek

Pavel Jirásek

Jednatel společnosti, Regionální ředitel pro střední a jihovýchodní Evropu

Za celou moji profesní kariéru jsem nepracoval pro firmu s tak skvělým potenciálem, jako máme my. Je inspirativní a zároveň zavazující být součástí této komunity.